Tvarohový špaldovo-kukuřičný koláč s ovocem

1 koláč velikosti dortové formy / slazeno agáve sirupem, lze sladit javorovým i rýžovým sirupem

ingredience

- 50 g špaldové celozrnné krupice Bioharmonie (lze použít i špaldovou celozrnnou mouku hrubě mletou)
- 50 g kukuřičné polenty instantní Biolinie (mouky koupíte v bioprodejnách nebo na www.bioweb.cz)  
- 2 lžičky kypřicího prášku bez fosfátů  
- 0,5 lžičky pravé vanilky (bio prodává např. www.bionebio.cz)
- 250 g biotvarohu ve vaničce nebo bioricotty
- 70 g biomásla nebo biomargarínu, např. Vive bio (biomargarín, biotvaroh, biovejce nakoupíte například v Bille)
- 1 veliké biovejce nebo 2 menší
- 70 ml agáve sirupu (pokud máte rádi hodně sladkou chuť, dejte 100 ml)
- 2 lžíce citronové šťávy - ovoce

V létě je koláč skvělý s jahodami, borůvkami a malinami (cca 150–250 g). Na podzim jsou dobré i švestky. V zimě můžete použít okapané kompotované ovoce a nebo 150 g mražených borůvek. Nemáte-li vlastní, pak mražené bioovoce seženete na www.biohome.cz. V zimě můžete zkusit i variantu jen s 50 g sušeného ovoce a hrstí vlašských ořechů. Já dávám rozinky a sušené meruňky.

postup

  1. Vyhřejte teplovzdušnou troubu na 160 °C.
  2. Nejjednodušší je smíchat všechny suroviny kromě ovoce a pak je společně vyšlehat ručním šlehačem – já to tak dělám, je to velmi rychlé! Nebo můžete tradičnějším způsobem nejprve vyšlehat tuk s tvarohem a pak zamíchat s ostatními surovinami.
  3. Nakonec lehce vmíchejte ovoce jako do bublaniny.
  4. Vymažte a hrubou celozrnnou moukou vysypte formu – například klasickou dortovou, těsto nalijte do formy a dejte péct cca na 30 minut. Na focení jsme použili malé formičky. Chcete-li koláč vyšší, jako je na fotce, do dortové formy musíte použít dvojnásobnou várku těsta.

RADA KE SLAZENÍ:  Místo agáve sirupu, který je k ovoci nejlepší, můžete použít i javorový sirup. Počítejte ale pak s tím, že koláč bude mít javorovou příchuť, která se podle mě velmi dobře hodí spíše k zimní variantě s rozinkami a ořechy. A pokud jste fanoušci obilných sirupů, tak můžete použít rýžový či pšeničný biosirup, ale dejte ho o něco více než agáve, tj. cca 125 ml. 

ZKUSTE RICOTTU:  V Makru lze koupit bioricottu (syrovátkový sýr). Pokud ji mám doma, vždy ji použiju místo tvarohu – koláč je křehčí, jemnější a zdravější! Syrovátka je lépe stravitelná forma bílkovin!