Rajčatová polévka s quinoou

5 porcí / vegan, bez lepku

ingredience

- 100 g bio quinoy (dm drogerie nebo www.bionebio.cz)
- 1 velká biocibule, nakrájená na měsíčky (cca 100 g)
- 1 velká biomrkev, nakrájená na šikmé plátky (100–150 g)
- 2 větvičky čerstvého rozmarýnu
- 5 lžic olivového nebo avokádového oleje s rozmarýnem (www.avokadovyolej.cz)
- plechovka loupaných biorajčat (dm drogerie) 
- 1,5 lžičky soli
- 2 l vody nebo zeleninového vývaru
- 2 kostky zeleninového biobujónu (Würzl, Biolinie)
- 200 g řapíkatého celeru, nakrájeného nadrobno (dá polévce vynikající chuť)
- 4–5 stroužků česneku

postup

  1. Nejprve pořádně properte quinou a nechte ji okapat v cedníku. Quinou se vyplatí 2–3x přelít vroucí vodou a slít. Mrkněte se na základní informace o quinoe na straně 164.
  2. Očištěnou zeleninu nakrájejte a dejte opékat na olej cibuli, česnek, mrkev a čerstvý rozmarýn. Pozor na sušený rozmarýn – i když nejlepší jsou čerstvé bylinky, tak v zimě nejsou přirozeně dostupné. Sušený rozmarýn je lepší zavázat do balíčku z gázy, nechat v polévce vyvařit a pak vyhodit. Jinak vám v polévce budou plavat nepříjemně tvrdé klacíčky z rozmarýnu.
  3. Po chvíli přidejte okapanou quinou a několik minut ji za stálého míchání restujte společně s cibulí a s mrkví. Osolte, přidejte oloupaná rajčata, horkou vodu nebo vývar, zeleninové bujóny a přiveďte k varu.
  4. Po 10 minutách přidejte řapíkatý celer (hrst řapíkatého celeru si ještě nechte stranou) a vařte dalších 10 minut.
  5. Vypněte, přidejte zbytek (jemnější lístky) řapíkatého celeru, dochuťte dle potřeby solí, čerstvě umletým pepřem a olivovým nebo avokádovým olejem Olivado s příchutí rozmarýnu – ten dodá skvělou vůni i chuť. Dle chuti můžete přidat i trošku česneku. Před servírováním vyndejte větvičky rozmarýnu.
  6. Syté jídlo získáte, když do této husté polévky přidáte na talíři konzervovaného tuňáka nebo na páře uvařeného čerstvého lososa. My máme tuhle polévku nejraději s kostičkami ovčího či kozího sýra nebo s parmazánem.