Fazolové pirohy

cca 12 velikých obdélníkových pirohů / vegan, fazolová směs je bez lepku

ingredience

- 400 g uvařených biofazolí červená ledvina (nebo cca 2 plechovky)  
- 3 lžíce olivového oleje - 2 cibule, nakrájené na půlměsíčky
- 3–4 stroužky česneku, nakrájeného na plátky
- 1 velká červená paprika, nakrájená na nudličky
- biokoření: 2 lžičky drceného kmínu, 2 bobkové listy, 1 lžička sladké papriky, 1/2 lžičky chilli (www.sonnentor.cz)
- 2 lžičky soli  
- 1 plechovka loupaných rajčat (bio prodává např. www.zelenejablko.cz, www.bionebio.cz nebo dm drogerie)
- 2 lžíce bio rajského protlaku (dm drogerie nebo www.bionebio.cz)
- 1/2 biomrkve nastrouhané na jemno (není úplně nutná, ale dodává sladkost místo cukru, lze dochutit i lžící agáve sirupu nebo obilného sirupu)
- na dochucení uvařeného jídla: 2 lžičky majoránky, sůl, čerstvě mletý pepř  
- 500 g listového těsta (v biokvalitě prodávají dobře zásobené bioprodejny, vyrábí www.knedlik.cz)  

postup

  1. Na oleji osmahněte cibuli, česnek a červenou papriku a po cca 5 minutách přidejte koření, sůl a společně osmahněte (ne dlouho, aby nezhořkla sladká paprika).
  2. Přidejte loupaná rajčata i se šťávou, protlak, mrkev a uvařené fazole. Společně duste pod pokličkou na mírném ohni cca 10–15 minut. 
  3. Směs nechte vychladnout (vyndejte bobkový list), lze přidat dle chuti lžičku agáve sirupu nebo rýžového sirupu. Dochuťte majoránkou, dle potřeby solí a pepřem – počítejte s tím, že náplň musí být výraznější, než kdybyste směs jedli třeba s kuskusem.
  4. Listové těsto vyválejte a vykrajujte na velké obdélníky (cca 13 x 15 cm). Naneste na ně vrchovatou lžíci náplně, přehněte na polovinu a okraje k sobě ozdobně přimáčkněte vidličkou. Plňte a pečte při 200°C cca 20 minut (chcete-li pirohy posypat, potřete je žloutkem, do kterého vmíchejte loupané konopné nebo sezamové semínko). 

OBMĚNA:  Ideální je, udělat si směsi dvojnásobné množství. Polovinu směsi pak můžete servírovat nejprve třeba s kuskusem, těstovinami, polentou nebo quinoou a pirohy udělat druhý den. Jedno jídlo můžete obměnit přidáním sterilované kukuřice nebo uzeného tofu či orestovaných žampionů.