Datlové hvězdičky v čokoládové polevě

Datlové hvězdičky v čokoládové polevě

3 plechy hvězdiček / slazeno datlovým sirupem a sušenými datlemi

Ingredience

- 240 g špaldové hladké mouky
- 60 g celozrnné špaldové jemně mleté
- 2 lžičky kypřícího prášku bez fosfátů
- 1 lžičky skořice 
- 1 lžičky pravé vanilky
- 180 g másla pokojové teploty
- 100 g datlového nebo rýžového sirupu 
- 100 g lískových biooříšků
- 150 g sušených biodatlí 
- 1 lžíce citronové šťávy

Čokoládová poleva

- 200 g čokoládových biopeciček nebo 200 g hořké biočokolády a 30 g kokosového tuku 
- hrst lískových oříšků na ozdobu

Postup

  1. Nejvíce času zabere příprava oříšků, proto je lepší si je připravit předem. Lískové oříšky opražte v troubě rozehřáté na 120 stupňů cca 10–15 minut – začnou vonět, slupička se bude snadno sloupávat. Uvnitř nesmí být oříšky tmavé, tedy spálené. Rukama odstraňte z vychladlých oříšků slupičku a v mixéru je umelte na velmi jemno. Lze je i nastrouhat na mlýnku na strouhanku. 
  2. Sušené datle nakrájejte na velmi jemné kostičky.
  3. Všechny ingredience smíchejte dohromady a utvořte těsto. Nechte ho odpočinout v ledničce nejméně hodinu, ale klidně i přes noc. (Můžete ho tam nechat klidně i týden.) 
  4. Po vyjmutí z ledničky nechte chvíli „ohřát“ v pokojové teplotě a rukama propracujte. Vyválejte plát síly tak 4–5mm. Jde to dobře přes velký mikroténový sáček. Vykrajujte hvězdičky nebo jiné tvary. 
  5. Pečte v horkovzdušné troubě vyhřáté na 160 cca 10 minut. Normální troubu vyhřejte na 180. Hvězdičky budou měkké, když je budete vyndávat z trouby, proto je nechte na plechu zchladnout, čímž zatuhnou a zpevní se. 
  6. Mezitím si připravte čokoládovou polevu. Biočokopecičky stačí v nerezové misce rozehřát v troubě. Jinak si klasicky ve vodní lázni rozpusťte čokoládu a tuk a promíchejte.
  7. Vychladlé hvězdičky obalujte v čokoládové polevě a ozdobte buď drcenými oříšky, nebo půlkou celého oříšku (nejlépe předem opraženého a oloupaného).