Pohankovo-špaldové palačinky s cibuládou a grilovanou cuketou

cca 12ks palačinek

Nejdříve si předem (klidně i několik dnů) připravte cibuládu. Pak zadělejte těsto na palačinky a nechte ho odpočinout – u celozrnného těsta je lepší ho nechat klidně i několik hodin. Pak si připravte a ochuťte cukety, které stačí dát grilovat až během smažení palačinek. Když máte hotové palačinky, dejte do nich cibuládu a grilované cuket.

Cibuláda

- 1 kg červené cibule
- 75–100 ml panenského olivového oleje nebo másla (záleží na kvalitě pánve, například na tzv. green pan stačí méně tuku riziko připálení je minimální)
- 500 ml červeného vína (můžete použít levnější biovína, ale určitě ne krabicové)
- 1 lžička soli
- 3 lžíce rýžového sirupu, agáve nebo medu
- 3–4 lžíce balzamica nebo červeného vinného octa
- čerstvě mletý pepř dle chuti

Postup

  1. Červenou cibuli oloupejte a nakrájejte na půlměsíčky. Dejte ji smažit na olej do hluboké pánve.
  2. Nejprve ji 15 minut opékejte za častějšího promíchání, aby se vám nepřichytila – hodně záleží na pánvi. Kvalitní pánev nepotřebuje tolik oleje a ani moc neriskujete spálení.
  3. Do odměrky si připravte 500 ml červeného vína a postupně ho přilívejte k cibuli. Duste pod pokličkou a občas cibuli promíchejte. Víno přilívejte po troškách a vždy nechte odpařit. Osolte. Celkově cibuli duste cca 1 a 1/4 hodiny. Na poslední čtvrthodinku nechte vařit bez pokličky, přidejte i sirup a ocet a nechte tekutiny odpařit. Míchejte častěji. 
  4. Cibuládu můžete ještě různě dochucovat, dobrý je čerstvý nasekaný tymián nebo šalvěj, pokud máte rádi ostré chutě, tak přidejte do základu chilli a zajímavou obměnou je hrst sušených brusinek.
  5. Cibuládu můžete dát horkou do zavařovacích sklenic a otočit dnem vzhůru – vydrží vám pak v ledničce klidně i měsíc, ale většinou se sní mnohem dřív – je skvělá k masům, ke karbanátkům, do sendvičů či jako chuťovka k sýru. 

Grilovaná cuketa

300 g cukety nakrájené na šikmé plátky promíchejte s 1 lžičkou soli, čerstvě mletým pepřem, čerstvými bylinky (například lžíce nasekaného rozmarýnu nebo tymiánu) a olivovým olejem.

Nechte chvíli odležet a rozložte na plech na pečicí papír. Pečte na 200 stupňů cca na 10–15 minut nebo opékejte na grilovací pánvi. 

Palačinky (cca 12 ks)

- 150 g špaldové biomouky celozrnné jemně mleté
- 150 g pohankové mouky
- 800 ml tekutiny (můžete použít nehomogenizované biomléko, tekuté obilné mléko, třeba rýžové či ovesné, nebo ho napůl namíchat s vodou)
- 1  velké nebo 2 menší biovejce
- špetka soli
- 1 lžička olivového oleje do těsta
- tuk na smažení

Postup

  1. Tradičním způsobem smíchejte všechny ingredience, ale nechte odpočinout déle než těsto z bílé mouky. Klidně ho v chladu můžete nechat i přes celou noc.
  2. Palačinky smažte na rozpálené pánvi. Při smažení celozrnných palačinek buďte opatrnější a obracejte je až ve chvíli, když je horní strana palačinky zatažená a palačinka jde lehce otočit.