Bramboračka s pohankou

4 porce / vegan (pokud vynecháte ghí) / bez lepku

Naučte se zahušťovat pohankovou lámankou…

Ingredience

- 2 hrnky čerstvých hub nebo ½ hrnku sušených
- 3 brambory (cca 250 g)
- 3 mrkve (cca 100 g)
- ½ menšího celeru (50 g)
- 1 petržel (50 g)
- 1 cibule
- 4 lžíce olivového oleje nebo přepuštěného másla (www.ceskeghicko.cz) (nemáte-li ghí, můžete dát napůl olivový olej s máslem)
- 5 lžic pohankové lámanky Probio (30–40 g)
- 1,5 lžičky kmínu
- 1,5 lžičky mořské soli
- 5 kuliček celého pepře
- 1,5 l vody nebo zeleninového vývaru
- 3 stroužky česneku
- majoránka
- čerstvě mletý pepř
- zelená petrželka na ozdobu

Postup

  1. Sušené houby namočte do kastrůlku s vodou a nechte povařit cca 10 minut. Máte-li čerstvé, očistěte je a pokrájejte na kostky. Na kostky nakrájejte také brambory a všechnu zeleninu kromě cibule a části celeru.
  2. Nakrájenou zeleninu pak orestujte na oleji či na másle ve velkém hrnci se silnějším dnem a po chvíli přidejte vypranou a na cedníku okapanou lámanku. Společně opékejte dozlatova.
  3. Přidejte kmín, sůl, 5 kuliček celého pepře (máte-li čerstvé houby, přisypte je nyní do základu) a zalijte vroucí vodou. Budou je následovat kostky brambor, celá cibule a také kus nenakrájeného celeru. A pokud jste si předvařili sušené houby, tak je přidejte i s vodou, ve které jste je vařili.
  4. Vařte cca 15–20 minut. Nakonec dochuťte utřeným česnekem a majoránkou, případně troškou pepře. Místo klasického můžete zkusit i bylinný pepř. Vyvařenou cibuli i celer vyndejte.
  5. Podávejte s čerstvou petrželkou.

Hanky rada: Nedávejte pohankové lámanky víc než 5 polévkových lžic. I když se vám bude zdát, že je to málo, pohanka během vaření hodně nabobtná, a vy byste měli polévku příliš hustou až kašovitou, a to by už nebyla dobrá bramboračka!